Bahçedeki Otları Yoldurup Develerine Yedirdi: AKP’li Belediye Başkanına Hapis Cezası

Mustafa BALCI

Ferhat Madran’ın işlettiği ‘Birgün Düğün Salonu’nun, ‘amacı dışında kullanıldığı’ gerekçesi ile tahliyesine karar veren İncirliova Belediyesi, tahliye esnasında işletme sahibi Madran ile anlaşmazlık yaşadı. Madran, işletmeyi tahliye ederken eşyalarıyla birlikte, mekânın çevresine kendisi tarafından yaptırılan demir çitleri de sökmek istedi. Bu durum üzerine İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, işletmenin olduğu alana maiyetindeki zabıtalarla birlikte gelerek çitlerin sökülmesine müdahale etti.

KÜFRETTİ YUMRUK ATTI

Çitlerin sökülemeyeceğini belirten Kaya ile işletme sahibi arasında yaşanan sözlü tartışmanın ardından düğün salonunun sahibi Madran, Kaya’nın kardeşinin de bölgedeki bir düğün salonunun sahibi olduğunu, bu nedenle belediyenin kendisine zorluk çıkardığını belirterek, “Senin derdin ben değilim, kendine ve kardeşine pay çıkarmaya çalışıyorsun” sözlerini sarf etti. Bu sözleri duyan Kaya, Madran’a “Ne diyorsun lan ş…z. P…k” şeklinde hakaret etti ve yüzüne yumruk attı.

Belediye Başkanı Aytekin Kara’nın saldırıda bulunduğu düğün salonu sahibi Ferhat Madran

DAVA AÇILDI İYİ PARTİ’DEN AKP’YE GEÇTİ

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17/04/2023 tarihli iddianamesinde Kaya’nın “Hakaret ve Basit Yaralama” suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

Kaya’nın belediye başkanı olması nedeniyle kamu davası şeklinde yürütülen adli süreçte, olay yerinde bulunan 3 şahit, Kaya’nın hakaret ettiğini ve saldırıda bulunduğunu doğrular nitelikte ifadeler verdi. Bunun üzerine savcılık, Kaya hakkında hakaret suçu nedeniyle 3 aydan 2 yıla kadar, basit yaralama suçundan ise 4 aydan 1 yıla kadar olmak üzere toplamda 7 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Kaya hakkında hazırlanan iddianamede ayrıca “Atamaya ve seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilme görevlerinden yoksun bırakılması” talebi de yer aldı. Bu taleplerin ardından Kaya, henüz karar duruşması yapılmadan İYİ Parti’den istifa etti ve AKP’ye geçti.

Savcılık mütalaası sonrası İYİ Parti’den AKP’ye geçen Kaya’nın rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı

‘KAMU GÖREVİ YAPAMAZ’ MÜTAALASI

Buna karşın istifa ve devamında AKP’ye katılma kararının, savcılığın Kaya hakkında hapis ve kamu görevinden yoksun bırakılma talep etmesinin hemen ardından gelmesi, Kaya’nın üzerine atılı suçlamalara karşı bir ‘koruma kalkanı’ aradığı şüphelerine neden oldu

CEZADA İNDİRİM YAPILMADI

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin geçen aralık ayında verdiği karar ile Aytekin Kaya, ‘hakaret’ suçu nedeniyle 3 ay 15 gün, ‘basit yaralama’ suçu nedeniyle 4 ay olmak üzere, toplamda 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kaya hakkında daha önce ‘kadın personeline şiddet uygulaması nedeniyle 60 gün uzaklaştırma cezası’ bulunduğundan ötürü mahkeme, kararda indirim yapılmasına yer olmadığına hükmetti.

CEZA ONANIRSA BAŞKANLIK YAPAMAYACAK

Kaya, anılan kararı İstinaf Mahkemesine taşıdı. Kaya, üst mahkemenin kararı onaylaması halinde kanunlara göre belediye başkanlığı yapamayacak. Bu duruma rağmen AKP, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için Aydın’ın İncirliova ilçesinde yeniden Kaya’yı aday gösterdi.

OTLARI DEVELERİNE YEDİRDİ!

Davaya ilişkin Halktv.com.tr’ye konuşan Ferhat Madran, mühürlenen düğün salonuna 6 ay sonra Kaya’nın talimatı ile zabıtaların girdiğini ve bahçedeki otların kesilerek, işletme bahçesinin kullanılamayacak hale getirildiğini iddia etti. Madran, ayrıca belediye personelleri tarafından düğün salonunun bahçesinden kesilen otların, Türkiye’deki tek deve çiftliğinin sahibi olan Kaya’ya ait develere yedirildiğini belirtti.

Türkiye’deki tek deve çiftliğinin sahibi Aytekin Kaya…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x