Yapay zekaya kafa tutan Mardinli… Yerli 2Pac’in sırrı


Tam adı Botan Beyaz; 19 Haziran 1995, Ankara doğumlu…

Mardinli bir ailenin 4 çocuğundan biri…

Ankara’da büyümüş, üniversitede sıkıldığı için bırakmış ve kendini en sevdiği şeye, müziğe adamış….

Botan’ı diğer müzisyenlerden ayıran pek çok özellik sayılabilir, örneğin gitar çalmayı internetten öğrenmiş… Yani elindeki imkanlarla tutkusunun peşinden koşarak yola çıkmış…

Bir diğer farkı ise şarkı sözlerinin İngilizce olması, zira verdiği bir röportajda ‘Türkçe söz yazamıyorum’ diyor, 20’den fazla şarkı yazmış. Çocukluğu abi ve dayılarının dinlediği yabancı müziklerle geçince o da evrensel dili İngilizce kullanmayı tercih etmiş.

Türkçe konuşurken aksanlı konuşan Botan’ın İngilizce konuşması, Harlem ağzından farklı değil… İş mülakatlarında ‘fluent speaker’ yani anadili gibi konuşma seviyesinde bir tarzı var.

Ve işin ilginci Botan hiç yurtdışında yaşamamış, özel bir eğitim almamış ya da kursa gitmemiş. İngilizce’yi de kendi imkanlarıyla, bilgisayardan öğrenmiş.

Elbette bu bir yetenek, ancak bunun farkında olup üzerine giderek sevdiği işi yapmayı seçmek herkesin harcı değil… Botan’ın farkı biraz da burada…

Kendi halinde yaptığı çalışmaları sosyal medya hesaplarından paylaşıyor Botan ve yavaş yavaş bu gizli yetenek keşfedilir hale geliyor. Oksijen Gazetesi’nden Işıl Cinmen’e verdiği bir röportajda ‘Kerem Bürsin’in kendisine vaatte bulunarak kariyerinde bir duraklama yaşamasına neden olduğunu söylüyor, ancak bunu bir şikayet gibi değil, neden hala ünlü olmadığı sorusunun bir yanıtı olarak veriyor.

Dünyaca ünlü DJ Mahmut Orhan ile yaptığı çalışma çok ses getiren Botan son olarak Phenom ile yaptığı çalışması Impulse’u yayınladı. Bu, Spotify’da yayınlanan ilk çallışması olma özelliği taşıyor.

Botan B’nin, her gün bir yenisini okuduğumuz yapay zeka gelişmelerine karşılık hala gerçek yeteneklerin değerini vurgulama özelliği yadsınamaz.

Apple’in son yayınlanan yeni iPad reklamı, insan yaratıcılığı ve araçlarını bir cihaza sıkıştırarak ne kadar yenilikçi olduğunu kanıtlamaya çalışması sosyal medyada epey tepki çekmiş, şirket “hedefi ıskaladık, üzgünüz” açıklamasını yapmıştı.

Botan B. onun gibi genç isimler, Apple gibi teknoloji devlerine bu konuda verilebilecek en şahane yanıtlardan biri…

Yaptığı çalışmaları başta Instagram hesabı olmak üzere sosyal medyada paylaşmaya devam eden Botan, yeni projelere imza etmeye hızla devam ediyor.

Takipçi ve dinleyici yorumlarına önem veren genç isim kendi kendini geliştirmeye devam ediyor, ancak ellbette kendi imkanlarıyla…

Adı duyulmaya başladıktan sonra daha iyi imkanlara ve dolayısıyla daha zengin bir parkura sahip olmaya başlayan Botan’ı daha sık duymaya başlayacağız gibi görünüyor…

Yapay zekanın türlü marifetleriyle kuşatıldığımız günümüzde genç yeteneklerin hala olduğunu bilmek ziyadesiyle mutluluk ve umut veriyor…

Ve elbette isimlerinin daha duyulur hale gelmesi, onların kendilerini geliştirmeleri için bir olanak sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x